What’s New

What If? Winners

Upcoming Appearances

Newsletter

Mailing List
Anousheh’s Space Blog

Мой Блог на Русском

Deutsche Tagebuch

Anousheh thoughts


What If

Home About Anousheh Experience Why Expore Space Partners Contacts

Be The Change Herald

 

Volume 12 –August 24, 2009

خبرنامه شماره 12 تازه هاي علم و دانش
مورخ 2 شهريور ماه 1388
ماكسي بر كيبو
ماه گذشته تلسكوپ جديدي به نام ماكسي (MAXI)  بر سامانه آزمايشگاهي  ژاپني كيبو (Kibo)  كه بر عرشه ايستگاه بين المللي فضايي قرار دارد نصب شد. ماكسي كه مخفف عبارت نظاره گر تصوير همه آسمان در پرتو X (Monitor of All-sky X-ray Image)است ابزاری شامل چندین دوربین فوق حساس در منطقه پرتو ایکس می باشد. در هر 96 ساعت که ایستگاه فضایی بین المللی زمین را دور می زند این دوربین تمام آسمان را زیر نظر خواهد داشت و تغییرات پرتو X آن را در فواصل زمانی که از یک روز تا چند ماه متغیر است ثبت خواهد کرد.
اطلاعاتی که از سوی ماکسی گردآوری می شوند بی درنگ از سوی آژانس اکتشافات فضایی ژاپن برروی شبکه اینترنت منتشر می شوند. دانشمندان در ماه آگوست این نلسکوپ را کالیبره خواهند کرد و انتظار می رود در ماه نوامبر این ابزار قابل بهره برداری شود. برای اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی زیر مراجعه کنید.
http://www.nasa.gov/mission_pages/station/science/experiments/MAXI.html#publications 
http://kibo.jaxa.jp/en/experiment/ef/maxi/
نشانه های حیات در دنباله دار!
دانشمندان ناسا موفق شده اند یکی از ساختارهای اصلی شکل دهنده حیات به نام گلایسین (glycine)  را در نمونه هایی که فضاپیمای  غبار ستاره ای (Stardust)  از دنباله دار وایلد 2 (Wild 2) به زمین باز گردانده بود شناسایی کنند.
دکتر جیمز السیلا ، سرپرست تیم نویسندگان مقاله ای که این کشف را گزارش کرده است در این باره می گوید:«گلایسین،  آمینو اسیدی است که موجودات زنده از آن برای ساختن پروتئین ها استفاده می کنند ... این کشف از این نظریه حمایت می کند که برخی از اجزا شکل گیری حیات در فضا شکل گرفته و مدتها پیش به واسطه دنباله دارها یا شهابسنگ ها به زمین منتقل شده اند»
دکتر کارل پیلچر، مدیر انستیتیو زیست شناسی فضایی ناسا و همکار این پروژه دراین باره می گوید:« کشف گلایسین در یک دنباله دار این نظر که ساختارهای بنیادی حیات در فضا شایع اند را تقویت می کند و همچنین این استدلال را که وجود حیات در جهان امری رایج تر از آن است که بتوان شکل گیری آن را یک استثنا نامید»
در این مطالعه جدید  از تحلیل ایزوتوپی برای اطمینان از عدم تاثیر آلودگی های زمینی استفاده شده است. برای اطلاع بیشتر از ماموریت استار داست و این کشف می توانید به نشانی های زیر مراجعه کنید:
http://stardustnext.jpl.nasa.gov /
http://www.nasa.gov/mission_pages/stardust/news/stardust_amino_acid.html
 

مسابقه ریاست IEEE برای تغییر جهان در سال 2010
آیا شما دانش جویی هستید که گمان می کنید ایده ای دارید که می تواند به بشریت سود برساند و انقلابی در روش زندگی ما ایجاد کند؟
مسابقه سال 2010 ریاست IEEE برای تغییر جهان، هم اکنون درهای خود رابه روی دانشجویان کالج ها و دانشگاهها باز کرده است تا این افراد بتوانند ایده ها و نظرات فنی و طرح های خود در باره فناوریهایی که می تواند نفعی به زندگی انسان ها برساند را به رقابت گذارند.
هدف این مسابقه شناسایی و معرفی دانشجویان مستقل یا گروهی از دانشجویان است که یکی از مشکلات فوری بشری را شناسایی کرده و مهارتهای فناوری، علمی، مهندسی  و مدیریتی را برای حل آنها پیشنهاد می کنند. این مسابقه این فرصت استثنایی را در اختیار علاقمندان می گذارد تا ایده ها و راه حل های خود را با بهترین دانشمندان جهان که عضویت IEEE را دارند به اشتراک بگذارند.
ثبت این طرح ها از آغاز ماه سپتامبر آغاز خواهد شد و برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به وب سایت زیر مراجعه کنید:
http://www.ieee.org/web/membership/changetheworld.html
جایزه روحیه نوآوری سال 2010-2009
بنیاد کانراد (Conrad) شتاب بیشتری به برنامه های خود در سال جاری برای غنی سازی آموزش غلوم و کارآفرینی داده است. این بنیاد بخش های جدیدی برای مسابقه خود ایجاد کرده است که شامل اکتشافات هوا فضایی، انرژی های تجدید پذیر، تغذیه فضایی و مدارس سبز است. شما همچنین شاهد وب سایت تغییر یافته این رقابت خواهید بود که بخش های متنوعی چون، تالارهای گفتگوی آنلاین، پرسش از متخصصان ، وبینار (سمینارهای آنلاین) ویدیویی و منابع جدیدی را داراست که برای مدرسان و دانش آموزان قابل استفاده است.
همچنین امسال سازمان های جدیدی به دایره حامیان طرح روحیه نوآوری پیوسته اند که از جمله آنها می توان به بنیاد ملی معلمان علوم، سیگما خی  و موسسه آمریکایی هوانوردی و فضانوردی را نام برد.
24 آگوست آغاز ثبت طرح ها برای این مسابقه است و می توانید برای اطلاع بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:
http://www.conradawards.org/
جمله مورد علاقه انوشه:
«اگر باید قلعه ای در آسمان بسازید، نباید از کار خود منصرف شوید. آن همانجایی خواهد بود که باید باشد . پس زیر بنا را در زیر آن بسازید»
هنری دیوید تورا (Henry David Thoreau)


Back

 

Anousheh's Favorite Quote:

"If you have built castles in the air,
your work need not be lost; that is
where they should be. Now put
foundations under them."

Henry David Thoreau