What’s New

What If? Winners

Upcoming Appearances

Newsletter

Mailing List
Anousheh’s Space Blog

Мой Блог на Русском

Deutsche Tagebuch

Anousheh thoughts


What If

Home About Anousheh Experience Why Expore Space Partners Contacts

Be The Change Herald

You can unsubscribe at any time through the unsubscribe at the bottom of the newsletter email.

Volume 5 – January 14, 2009

پروژه صلح ستارگان

همزمان با آغاز سال جهانی نجوم (سال بین المللی نجوم – 2009) پروژه جدیدی کار خود را آغاز کرد. پروژه صلح ستارگان.
صلح ستارگان پروژه ای بین المللی است که قصد دارد رصدها و جشن های رصدی عمومی را در سال جهانی نجوم و در کنار خطوط مرزی کشورها برگزار کند. این رصد ها با همکاری گروههای مختلف از کشورهای مختلف برگزار خواهد شد.
یکی از اهداف این پروژه تلاش برای دادن این فرصت به مردم است که فارغ از هر گرایش سیاسی، دینی، ملی و نژادی و بدون در نظر داشتن هر نوع تفاوتی، بار دیگر به آسمان نگاه کنند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در باره این پروژه می توانید به نشانی http://starpeace.org مراجعه کنید.

ماه برق گرفته

در حالیکه ناسا قصد دارد در سال 2020 باردیگر به ماه بازگردد، گروهی از اخترفیزیکدانان موفق به کشف این واقعیت شدند که ماه به طور منظم دچار نوعی برق گرفتگی شده و رخ دادی الکتریکی را تجربه می کند. در بازه زمانی تقریبا 6 روزه ای که در حول و حوش ماه بدر رخ می دهد ماه از دنباله مغناطیسی زمین (Magnetotail) عبور می کند. این دنباله ، مخروطی از ذرات باردار الکتریکی است. در نیمکره روز ماه،پرتوهای ماورا بنفش موجود در نور خورشید این اثر را تا حدی خنثی می کنند به طوریکه ولتاژ ایجاد شده در حد پایینی قرار می گیرد. اما در نیمه تاریک ماه ولتاژ ناشی از این رویداد می تواند به مقدار بالایی،  بین چند صد تا چند هزار ولت ، نیز برسد.
برای آگاهی از اقداماتی که ناسا برای حل مشکلات سفر آینده اش به ماه در دست اقدام دارد و همچنین اطلاعات بیشتر در زمینه این پدیده می توانید به نشانی زیر مراجعه کنید: http://www.nasa.gov/topics/moonmars/features/magnetotail_080416.html

 

آخرین اخبار مسابقه What If

تا کنون بیش از 85 گروه در این مسابقه ثبت نام کرده اند. برای دیدن فهرست کامل این گروهها می توانید به سایت رسمی این مسابقه مراجعه کنید. در ضمن اگر شما هم قصد دارید در این رقابت شرکت کنیدهرچه زودتر ثبت نام کنید، آخرین فرصت برای ثبت نام اول فوریه 2009 یا 13 بهمن 1387 است. برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت www.whatifprize.org مراجعه کنید.
قابل توجه اینکه تنها دانش آموزان دوره راهنمایی مدارس ایالات متحده قادر به شرکت در این مسابقه می باشند.

جایزه خودرو های پیشرو ایکس پرایز

جایزه خودروهای پیشرو ایکس پرایز (Progressive Automotive X Prize)  جدیدترین برنامه بنیاد ایکس پرایز است. این مسابقه چندین میلیون دلاری طراحی شده است تا انگیزه ای برای تولید نسل جدید خودورهای ماندگار و دارای مصرف فوق بهینه سوخت باشد. بیش از 100 گروه تا کنون در این رقابت ثبت نام کرده اند.
گروههای ثبت نام کننده به طور رسمی به عضویت بیمه  خودروهای پیش رو ایکس پرایز پذیرفته شده اند. رقبای شرکت کننده از پیش زمینه های متفاوت و وسیعی برخوردارند و در بین آنها می توان خودروسازهای بزرگ و مخترعان خانگی و مستقل  را مشاهده کرد. شما حتی می توانید نام نیل یانگ موسیقیدان راک را در این فهرست ببینید. او با خودروی لینکون کنتیننتال مدل 4 محصول سال 1959 (Lincoln Continental Mark IV ) در این مسابقه شرکت کرده است. او ماشین خود را تبدیل به خوردویی برقی کرده و نام آن را لینک ولت گذاشته و آن را موضوع مستندی قرار داده است که هلن کلر یانگ با عنوان «قدرتمند سازی دوباره رویای آمریکایی» آن را ساخته است.
یکی دیگر از گروههایی که در این مسابقه شرکت کرده اند گروه تحقیقاتی از دبیرستان فونتین هیلز (Fountain Hills High ) است. این گروه خودرویی طراحی کرده است که در هر 100 مایل تنها یک گالن سوخت مصرف می کند.
برای اطلاع بیشتر در باره این رقابت، شرکت کنندگان آن ، مطالعه وبلاگهای آنها و روند فعالیت ایشان می توانید به وب سایت http://www.progressiveautoxprize.org/  مراجعه کنید.

ماموریت کپلر

کپلر یکی از ماموریتهای اکتشافی ناسا و تلسکوپی فضایی است که به کاوش ستارگان دوردستی خواهد پرداخت که شاید میزبان سیارات زمینمانند باشند.ویلیام بروکی، یکی از محققان این پروژه از مرکز تحقیقات ایمز ناسا در باره این ماموریت می گوید:«ماموریت کپلر برای نخستین بار ما انسان ها را قادر می سازد که کهکشانمان را برای یافتن سیاراتی در ابعاد زمین و یا حتی کوچکتر از آن مورد کاوش قرار دهیم»
با چنین توانایی پیشرفته ای ، شاید کپلر به ما کمک کند تا بتوانیم به یکی از قدیمی ترین پرسشهای بشر پاسخ دهیم؛ آیا در جای دیگری از کیهان موجوداتی مانند ما وجود دارند؟
برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر در باره چگونگی کشف سیارات توسط کپلر و مشاهده انیمیشن هایی از این ماموریت و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی های : http://kepler.nasa.gov و یا http://planetquest.jpl.nasa.gov/kepler/kepler_index.cfm مراجعه کنید

 

سخنان مورد علاقه انوشه:

«امنیت اغلب اوقات توهمی بیش نیست. چنین چیزی نه در طبیعت وجود دارد و نه فرزندان آدم در کلیتشان آن را تجربه می کنند. دوری کردن از خطر در درازمدت به هیچ وجه امن تر از مواجهه با آن نیست. به هرروی زندگی انسان یکی از این دو حالت خواهد بود ؛ یا ماجراجویی جسورانه و یا هیچ چیز دیگر»
هلن کلر

تحقیق و تنظیم: الهام نداف
مترجم:پوریا ناظمی

 

برگشت