What’s New

What If? Winners

Upcoming Appearances

Newsletter

Mailing List
Anousheh’s Space Blog

Мой Блог на Русском

Deutsche Tagebuch

Anousheh thoughts


What If

Home About Anousheh Experience Why Expore Space Partners Contacts

Be The Change Herald

You can unsubscribe at any time through the unsubscribe at the bottom of the newsletter email.

Volume 7 – March 14, 2009

زباله فضایی !
روز 22 بهمن سال 1387، یک ماهواره از کار افتاده روسی بر فراز منطقه سیبری با یک ماهواره تجاری مخابراتی برخورد کرد. خوشبختانه این برخورد هیچ خطر جدی و فوری در پی نداشت. از سال 1957 (1336 خورشیدی) که اولین ماهواره ساخت دست بشر به نام اسپوتنیک به مدار رفت تا کنون بیش از 6000 ماهواره به فضا فرستاده شده اند که حدود 3000 مورد از آنها هنوز در فضا باقی هستند. با افزایش تعداد ماهواره هایی که به مدار زمین فرستاده می شوند احتمال برخوردهای فضایی نیز افزایش می یابد و با هر برخورد میزان خرده ریزهایی که در فضا معلقند نیز افزایش می یابد.
بر اساس نظر یکی از کارشناسان زباله های فضایی که در مرکز فضایی جانسون کار می کند، در حدود 17 هزار قطعه زباله فضایی که ساخته دست بشر هستند در مدار زمین وجود دارد. در زمان حاضر مهمترین خطری که از سوی این قطعات زاید در فضا ایجاد می شود متوجه ایستگاه بین المللی فضایی و شاتل های فضایی است و به همین دلیل است که این زباله های فضایی مورد بررسی و رصد دایمی قرار می گیرند. یکی از برنامه هایی که به بررسی این زباله ها می پردازد طرح آزانس فضایی اروپا با نام «مراقبت ویژه فضایی» است. این برنامه از دی ماه 1387 و با هدف بررسی زباله های فضایی و تهیه استانداردهای یکسانی برای پیش بینی برخوردهای احتمالی آغاز شده است. برای اطلاعات بیشتر در باره این برنامه می توانید به سایت آن به نشانی زیر مراجعه کنید.
http://dsc.discovery.com/news/2009/02/17/space-junk-02.html

آموزگارانی که در فضا راهپیمایی می کنند
روز 25 اسفند 1387، 2 آموزگاری که مراحل آموزشهای دشوار خود را از سوی ناسا با موفقیت طی کرده اند نخستین سفر خود را به همراه شاتل فضایی دیسکاوری به مدار زمین و ایستگاه فضایی بین المللی انجام خواهند داد. در خلال 2 هفته ماموریت در مدار زمین ، جوزف آکابا و ریچارد آرنولد، برنامه کاری شلوغی را پیش رو خواهند داشت که یک بخش آن شامل چند راهپیمایی فضایی می شود.
جوزف آکوبا، متخصص ماموریت در مراحل پرتاب و فرود خواهد بود و همچنین مسول کار با بازوی روباتیک شاتل فضایی است و در هنگام راهپیمایی های فضایی تعیین شده یکی از اعضا تیم آن خواهد بود.
ریچارد آرنولد هم متخصص ماموریت و یکی از اعضای تیم راهپیمایی های فضایی این ماموریت و مسوول کنترل عملیات اتصال خواهد بود.او پیش از این درآزمایشی که در زیر آب و با نام نمو انجام شده بود نیز همکاری کرده بود. نمو ،عملیات مشترکی میان ناسا و نوا (NOAA)  است. این آزمایش که ماموریتی با اهداف محیطی است در محیط زیر  آب در منطقه ای به دور از ساحل کی لارگو که به دلو مشهور است، صورت پذیرفته است.
برای اطلاعات بیشتر در باره ماموریت شاتل دیسکاوری و جزییات بیشتر از زندگینامه این فضا نوردان و مصاحبه های آنها به آدرس زیر مراجعه کنید
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/shuttlemissions/sts119/index.html

قالیچه پرنده در ایستگاه بین المللی فضایی!
کوئیچی واکاتا برای ناسا و شاتل های فضایی نام غریبه ای نیست. این فضا نورد ژاپنی از آژانس فضایی ژاپن در 2 ماموریت شاتل های فضایی حضور داشته است و روز 25 بهمن 1387 بار دیگر به ایستگاه فضایی خواهد رفت و 3 ماه آینده را آنجا سپری خواهد کرد.
در طی این مدت انتظار می رود که او بستهای لازم برای سوار کردن صفحه خورشیدی جدیدی را در ایستگاه سوار کند و همچنین آزمایش های جالب توجهی در ایستگاه انجام دهد که در یکی از این آزمایش ها خود او موضوع بررسی علمی در رابطه با درمان پوکی استخوان خواهد بود
او همچنین در این مدت 16 آزمایش که از میان 1597 آزمایش پیشنهاد شده از سوی مردم ژاپن انتخاب شده اند، را در فضا انجام خواهد داد. در یکی از این آزمایش ها او قالیچه ای را در شرایط گرانش صفر به پرواز در خواهد آورد، وضعیت اشک چشم را بررسی می کند. سعی می کند تا کردن لباس ها را در این شرایط بررسی کند و با دیگر فضا نوردان مچ انداختن در فضا را تجربه کند و ...«مایعی را از درون یک نگهدارنده مایعات بیرون پرت خواهد کرد تا ببیند چه اتفاقی می افتد»
برای مطالعه مصاحبه اخیر دکتر واکاتا به نشانی زیر مراجعه کنید:
http://www.nasa.gov/mission_pages/shuttle/shuttlemissions/sts119/interview_wakata.html

درخشان تر در آسمان
بعد از اینکه شاتل دیسکاوری، نصب آخرین مجموعه آرایه های خورشیدی ،به ایستگاه بین المللی فضایی را به پایان برساند ، ایستگاه در آسمان شب از سیاره ناهید(زهره)  درخشان تر خواهد شد و پس از ماه به دومین جرم درخشان آسمان شبانگاهی تبدیل خواهد شد.
این صفحات خورشیدی نه تنها باعث درخشش ظاهری بیشتر ایستگاه خواهد شد که تولید الکتریسیته مورد نیاز آزمایش های  ایستگاه را به مقدار 50 درصد افزایش می دهد و امکان اقامت دایمی 6 فضانورد را به جای 3 فضانورد فعلی مهیا می سازد.
برای اطلاعات بیشتر به نشانی زیر مراجعه کنید:
http://www.universetoday.com/2009/03/09/iss-will-soon-be-2nd-brightest-object-in-the-night-sky

مسابقه طراحی دانش آموزی ناسا / ان اس اس
مرکز تحقیقاتی ایمز متعلق به ناسا و انجمن ملی فضا مسابقه سالانه ای را برای دانش آموزان  کلاس 6 تا 12 (11 تا 18 سال) طراحی کرده اند که دانش آموزان همه کشورهای جهان می توانند در آن شرکت کنند. طرح ها می تواند به صورت فردی یا گروهی از سوی دانش آموزان یا کل کلاس آنها ارایه شوند. این طرح ها بر مبنای سن و  تعداد اعضای گروه شرکت کننده به طور مستقل مورد قضاوت قرار خواهند گرفت و در عین حال جایزه بزرگی نیز به طرح برگزیده از میان همه طرح ها اهدا خواهد شد. برای دیدن طرحح ههای برنده سال های گذشته و همچنین اطلاعات بیشتر می توانید به نشانی زیر مراجعه کنید
http://www.nss.org/settlement/nasa/Contest/
  نتیجه مسابقه What If
بعد از مطالعه دقیق و بحث های فراوان مفتخریم که برندگان رده های مختلف، جایزه بزرگ و دیپلم افتخار مسابقه امسال را معرفی کنیم.
برنده کلاس 6: جک انگل هارت و تونی دو از  تیم Golden Writers از مدرسه راهنمایی هریتیج. با راهنمایی دبی پلینگتون
برنده کلاس 7: الیزابت میت من از تیم EBETH از مدرسه راهنمایی جردن با راهنمایی سوزان میتمن
برنده کلاس 8: کریس بیسر، از تیم Future از مدرسه راهنمایی فورت کواچ با راهنمایی پاتریشیا پالازولو
برنده جایزه بزرگ: کریس بیسر از تیم Future از مدرسه راهنمایی فورت کواچ با راهنمایی پاتریشیا پالازولو
دیپلم افتخار برای :
کلاس 6: جوزیا هوهولین و ریان لاستوفکا با راهنمایی میکاییل لاستوفکا
کلاس 7: جیمز بکرویلز و الکس دولان از تیم Exploratory Engineers   با راهنمایی برایان یاگر
کلاس 8 : جک دیویدسون از تیم Trojan Wonder با راهنمایی راجر کازابوم.
برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت این جایزه در نشانی www.whatifprize.org  مراجعه نمایید.

 

نقل قول مورد علاقه انوشه:
«سرنوشت ما به شانس بستگی ندارد بلکه به انتخابهای ما وابسته است. هیچ چیز برای ما رخ نمی دهد مگر آنکه آن را به دست آوریم.»
ویلیام جنینگز برایان

 

 

 

برگشت